• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@webfan.pl

Dlaczego warto korzystać z BLIKa?

Dlaczego warto korzystać z BLIKa?

Nasze codzienne problemy możemy dzisiaj szybko i łatwo rozwiązać w sieci. Koniec z poświęcaniem naszego cennego czasu i energii na zakupy na mieście – pora załatwić wszystko od ręki za pomocą urządzenia mobilnego. Z racji nowych potrzeb konsumenckich opracowano szereg wygodnych metod nabywania produktów i usług w sieci. BLIK to jedna z nich, która zdecydowanie ułatwi nam życie. Wszystko załatwisz za pośrednictwem swojego smartfonu. A jak to działa?

System płatności BLIK jest polską innowacją, która powstała na bazie rozwinięcia płatności mobilnych IKO. Rozwiązanie uruchomiono z inicjatywy kilku banków, jako odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby e-konsumentów. Taka nowoczesna forma płatności mobilnej pozwala przede wszystkim na szybkie i łatwe zakupy przy użyciu smartfonu. Przyzwyczajeni do zasięgu możliwości Internetu, jak również do nowoczesnych telefonów, wymagamy o wiele bardziej elastycznych sposobów nie tylko płatności online, ale i tych w sklepach stacjonarnych. BLIK to jedna z metod, która pozwala na realizację transakcji w różnych warunkach i na różnych urządzeniach.

Jak działa BLIK?
Omawiana aplikacja to rozwiązanie, które pozwala wszystkim użytkownikom smartfonów na realizację płatności w sklepach stacjonarnych i online oraz w różnego rodzaju punktach usługowych. Sam proces transakcji realizowany jest pomiędzy klientem z aktywną aplikacją mobilną wydaną przez bank a akceptantem, który obsługiwany jest przez swojego agenta rozliczeniowego. Takim akceptantem może być sklep lub inny punkt usługowy. Jak odbywa się autoryzacja transakcji? Otóż podstawowy mechanizm identyfikacyjny to jednorazowe kody, które generowane są przez system Polskiego Standardu Płatności i wydawane są na żądanie odpowiedniego banku. Chcąc zwiększyć poziom bezpieczeństwa i jakość obsługi do maksimum, kody generują się jako unikalna kombinacja sześciu cyfr w przedziale od 0 do 9, które ważne są tylko przez dwie minuty. Po upływie tego czasu ważność kodu wygasa, a użytkownik może wygenerować następny, który posłuży do zapłaty tej samej transakcji. Wygenerowany na ekranie telefonu kod należy wprowadzić do terminalu sklepowego, gdzie przebiega natychmiastowa autoryzacja i dokonanie zakupu.

Zalety rozwiązania
Do niewątpliwych zalet aplikacji należy brak konieczności noszenia ze sobą karty debetowej, w zasadzie to jest to brak konieczności noszenia przy sobie całego portfela. O teraz, z BLIKiem, telefon jest w stanie zastąpić kartę. Należy jednak podkreślić, że rozwój tego rozwiązania jest bardzo dynamiczny, jednak na razie BLIK nie jest jeszcze wszechobecny. Oznacza to np., że nie każdy z naszych znajomych, któremu będziemy chcieli wysłać pieniądze używa BLIKa. Druga sprawa to dostępność BLIKu w aplikacji danego banku. Poza wciąż rozrastającą się dostępnością, aplikacja ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów, które raczej wynikają z tego że funkcjonuje od relatywnie krótkiego czasu w porównaniu z innymi metodami e-płatności. Dzisiaj w zasadzie nie rozstajemy się ze swoimi smartfonami, co oznacza, że chętnie wykorzystamy je jako opcję płatności. Tym bardziej, że BLIK nie jest trudny w obsłudze a całość opiera się na generowaniu jednorazowych kodów, które trzeba wpisać do bankomatu lub terminala płatniczego.

Zmieniam się dla Was
Liczba obsługujących BLIK bankomatów i sklepów internetowych zwiększa się praktycznie z dnia na dzień co oznacza, że w niedalekiej przyszłości metoda będzie zupełną normą we wszystkich sklepach. Aplikacja umożliwia ponadto dokonywanie płatności przy pomocy telefonu komórkowego w ponad 100 tysiącach sklepów, kawiarni, restauracji, kin czy innych punktach usługowo-handlowych.

Udostępnij:

Zobacz