• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@webfan.pl

Zakupy przez Internet: plusy i minusy

Zakupy przez Internet: plusy i minusy

Niebawem minie dekada od kiedy w Polskiej sieci pojawiły się pierwsze sklepy internetowe. Analizując cały ten okres dochodzimy do wniosku, że kupujemy w sieci z trzech powodów: dużego wyboru produktów, niskich cen oraz możliwości błyskawicznego realizowania przelewów. Choć e-zakupy z logicznego punktu widzenia mają multum plusów, dostrzegamy też parę minusów. Postanowiliśmy się nimi podzielić, aby w formie krótkiego poradnika przestrzec Was przed nieuczciwymi sklepami.

Plusy zakupów w sieci

Do największych zalet e-zakupów należy niższa cena produktów, niż w sklepach stacjonarnych. Sprzęty RTV/AGD bywają tańsze nawet o 20%, co w przypadku planowanego remontu może nam przynieść oszczędności liczone w tysiącach złotych. Z miesiąca na miesiąc przybywa też e-hurtowni, a to zjawisko tylko potęguje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Kolejnym plusem jest niewątpliwie czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki. Duże sieci sklepów współpracują nie z jedną firmą kurierską, ale niemal ze wszystkimi. Czas oczekiwania na dostawę towaru nie przekracza zatem 48 godzin, a najczęściej zamyka się w jednej dobie.

Minusy zakupów w sieci - nieuczciwe sklepy

Platformy, które na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane, bo oferują produkty o mocno zaniżonej cenie negatywnie wpływają na branżę e-commerce. Niestety, lecz człowiek z natury jest ciekawy i daje się przekonać do ofert, które ze względów czysto finansowych nigdy nie powinny być reklamowane. Widzimy zatem strony z filmami online, gdzie kupujemy materiał video za sms o wartości, np: "2,46 brutto", a z naszego telefonu ściągana jest płatność na kwotę przekraczającą 30 złotych. Podobne rzeczy dzieją się w sklepach, które nie współpracują z operatorami błyskawicznych przelewów online. One oferują zazwyczaj przelew tradycyjny, który potrzebuje czasu do zaksięgowania i może rodzić problemy typu "pieniądze nie zostały jeszcze zaksięgowane, towar podeślemy po sfinalizowaniu płatności". Jako, że tradycyjna bankowość internetowa narażona jest na oszustów (zmieniające się numery konta) - nieuczciwe sklepy mogą w ten sposób zarobkować.

Zakupy przez Internet mają multum plusów, ale też minus w postaci nieuczciwych platform e-commerce. Przed każdym zakupem warto zapoznać się z regulaminem sklepu i opiniami na jego temat. W przypadku zakupów na duże sumy pieniędzy zaleca się współpracę z największymi sieciami sklepów. 

 

Udostępnij:

Zobacz